×
#
#
Kurabiye OtelAlaçatı
#

“Kurabiye Otel” 2010 yılında hizmete açılmış, Alaçatı’nın en özgün ve güzel bölgesi olan “Hacı Memiş ”in ilk oteli olma özelliğini taşımaktadır.

Açıldığı günden beri misafirlerini, titiz bir ev sahibi özeniyle ağırlamayı ilke edinmiştir.

Her yıl pek çok seyahat yazarı tarafından adından söz edilen, kategorisinde TripAdvisor’da Türkiye’nin en güzel oteli seçilen Kurabiye Otel, kurulduğu yıldan beri her yıl TripAdvisor ve Booking.com’ dan“Mükemmellik ödülü” almaktadır. “

Her biri birbirinden farklı, Ege ve Akdeniz’in beyaz ve mavi renkleri ile huzur bulacağınız, odalarının dekorasyonunda tümüyle doğal malzemelerin kullanıldığı Kurabiye Otel, sizleri şehir alışkanlıklarınızdan koparacak bir atmosferde misafir etmeyi vaat ediyor.


Kurabiye OtelKAHVALTI, YÜZME HAVUZU

Tarihi duvarlarla çevrili, sürekli oturmak isteyeceğiniz huzurlu ve keyifli avlusunda konukların yorumlarında sürekli beğeni ile söz ettiği “Kurabiye’nin Geleneksel Türk aile kahvaltısı” veriliyor.

Gününü Kurabiye’nin huzurlu ortamında kalıp, güzel müzikler dinleyerek havuz ve jakuzi keyfi yapmayı arzulayan konuklar aynı zamanda MOMO Beach ’in barmenlerince oluşturulan kokteyl ve içkilerini yudumlayabilir, lezzetli atıştırmalıklar ile kendilerini akşama hazırlayabilirler.


Kurabiye OtelALAÇATI / ÇEŞME

Ege’nin dokusu bozulmadan korunmuş yegâne turistik beldesi ünvanına sahip Alaçatı; Sizlere yaşam yolculuğunuzun en değerli zamanı olan tatilinizi, bir tatilden öte unutulmaz keşifler ve anılarla döneceğiniz bir süreç olarak yaşatmayı vadediyor.

Alaçatı; bu bozulmamış dokusu ve yerel halkla iç içe yaşayabileceğiniz farklı deneyimlerle sizi sımsıcak sarıp, kendinizi çok iyi hissettirecek olmanın yanı sıra yakın çevresindeki antik dönem medeniyetlerinin eşsiz izlerinin gezileceği, mavi bayraklı plajları, dünyaca ünlü beach club ları, fotoğraf tutkunları için inanılmaz zenginliklere sahip bir turizm beldesidir.

Spor ve macera tutkunları için de Dünya’nın en iyi rüzgâr sörfü merkezi olma özelliğini taşır.

Türkiye’nin ilk Gastronomi etkinliğini başlatan Alaçatı, Tanrı’nın bu yöreye lütfu olan eşsiz doğal ot varlığı ve çeşitliliği, meyve ve sebzelerinin en iyilerinin yetişebildiği coğrafya avantajıyla ülkemizin en gözde gastronomi başkentlerinden birisidir.


Kurabiye OtelPALAS

“Hacı Memiş” Alaçatı’nın kuruluş mahallesi, Dutlu Meydan ise Alaçatı’nın en özel noktalardan biri.

Meydanın tam köşesinde tüm zarafeti ile bir Rum Konağı var. Rumlar “Alatsata” adını verdikleri bu beldeyi kurduklarında, yöneticileri için 1821 yılında bu konağı inşa etmişler. Her şeyi ile çok özel ve eşsiz bir yapı, Kurabiye otelimizin 30 metre ilerisinde.

4 metreye yaklaşan tavan yüksekliği, eski ahşap zeminleri, özel tavan süslemeleri ile bina sizi adeta tarihin derinliklerinde bir yolculuğa davet ediyor. İçeri girince Madam Despina ’lar, Kathy’ler karşılıyor sizi; bir diğer odadan Balkanlardan mübadele ile gelmiş Mustafa Bayraktar ve eşi Havva Hanım kapı aralığından “Hoş geldiniz,” diyor.

Mustafa Ağa Selanik’ten ailesi ile 1923 yılında geliyor bu konağa. İki oğlu ve üç kızı var. Konağı ailenin erkekleri arasında pay ediyor. Oğullarından Ali, Selanik’ten 7 yaşında babası ile birlikte geliyor ve sonrasında Adile hanım ile evleniyorlar. Küçük oğlan Fahrettin ise abisinin ardından Hayriye Hanım ile baş göz ediliyor. Dede, nine, oğullar ve torunlar yıllarca bu konakta hayatı paylaşıyorlar, ta ki Hayriye Hanım vefat edene kadar. Sonrasında ev, 10 yıl kadar kaderine terk ediliyor.

Ve bir gün Recep Amca (Recep Ertuğrul) bu konağa çarpılıyor ve 68 hissedarı bir araya getirmek için bir koca yıl uğraşıp, konağın yeni sahibi oluyor.

Tescilli binada tadilat kolay değil. Gerekli izinlerin alınışı, ardından da restorasyon çalışmaları oldukça uzun zaman alıyor. Bu güzel bina ilerleyen zamanlarda Unter, Hacımemiş Palas, Köyün Delisi gibi işletmelere ev sahipliği yapıyor.

Yıl 2022. Bir gün telefonumuza gelen bir mesaj ile bu büyülü, Alaçatı’nın en ikonik binası, Hacımemiş ’in “Perihan Abla ”sına emanet edilmek isteniyor. Akbulut ailesi olarak toplanıyor ve çok emek verdiğimiz Hacı Memiş mahallesine eski ruhunu kazandırabilmek adına bu teklifi tereddütsüz kabul ediyoruz. Âşık olduğumuz mekân ile buluşuyor, hummalı bir hazırlık dönemi ve aylar süren titiz bir onarım sürecinin sonunda binanın üst katındaki tarih kokan dört muhteşem odayı KURABİYE PALAS olarak hayata geçiriyor, alt katındaki köşe dükkâna ise ailemizin parçası, Alaçatı’mızı 8 yıl önce gerçek İtalyan Dondurması Gelato ile buluşturan Dondurmino’yu taşıyoruz.

Amacımız, binanın tarihine, yapanlara, bugüne korunarak gelmesini sağlayanlara sahip çıkarak yarınlara taşımak, bu eşsiz yapıyı sizlerle paylaşıp, sizin anılarınız arasında da yer almak.

Bu tarih kokan benzersiz binada sizleri misafir etmekten sonsuz mutluluk duyacağız.