Kurabiye Otel,

Alaçatı otel

konusunda hatta butik otel konusunda idaasını her zaman korumuştur. Peki bir otelden neler beklersiniz? Şunu içtenlikle söyleyebiliriz ki;

Alaçatı otelleri

arasında Kurabiye'de beklediğinizden çok daha fazlasını bulacaksınız. Alaçatı’da güne gülümseyerek başlayacak, mutluluğu Alaçatı’nın güneşi gibi günboyu yüreğinizde hissedeceksiniz. Kahvenizin kenarındaki küçük bir kaşık sakız reçeli, yatağınızın üzerindeki ufak bir not, odanızın içine sizden izinsiz girmiş bir begonvil, komşumuz Aliye Teyze'nin sıcacık anıları, dilek ağacımıza bağladığınız ufak bir kurdele, akşam saatlerinde Alaçatı rüzgarının savurduğu ve tüm oteli kaplayan mis gibi Kurabiye kokusu, belki de çaldığımız bir şarkı, size küçük mutluluklar olarak geri dönecek,

Alaçatı butik otelleri

arasında bu butik hizmet farkını hissedeceksiniz. Huzura uyanmak için, Alaçatı'da Kurabiye'nin kapısından içeri girin. Konuğumuz olduğunuz sürece, Alaçatı’yı unutulmaz günlere dönüştürelim birlikte. Dönüş gününüz geldiğinde de dost sohbetlerinde gülümseyerek anlatacağınız anıları ceplerinize doldurup uğurlayalım sizi. Pek çok Kurabiye misafiri gibi, tekrar döneceğiniz güne kadar...
Kurabiye Otel
restaurant_resize_resize.jpg gece-hayati_resize_resize.jpg deniz_resize_resize.jpg surf_resize_resize.jpg alisveris_resize_resize.jpg
ucurtma_resize_resize.jpg fishing_resize_resize.jpg ot-festivali_resize_resize.jpg genc-sanat_resize_resize.jpg
Bu içeriği görüntüleyebilmek için Adobe Flash kurmalısınız.

ALAÇATI  OT  FESTİVALİ  07-10 Nisan 2016

Alaçatı Ot Festivali 207-10 Nisan2016 tarihleri arasında 7. kez tüm doğaseverleri buluşturacak.

Detaylı Bilgi: www.otfestivali.com  

https://www.facebook.com/otfestivali

      ALAÇATI OT FESTİVALİ PROGRAMI

          10 – 13 Nisan 2014

 

10.04.2014

08.30 : Otları Tanıma ve Toplama Gezileri (Doğa Yürüyüşleri)

10.30 : Yemek Atölyesi (Figen Mertol) – Atölye Yağhane 

13.00 : Ege Orman Vakfı İşbirliğiyle Fidan Dikimi

14.30 : Prof. Dr. Yıldız Nemli “Yenen Yabani Otlar ve Yararları” - Köstem Otel  (Seminer) 

15.00 : Yemek Atölyesi – Atölye Yağhane (Ayşenur Mıhçı)

16.00 : Prof. Gülden Köksal  – Fitoterapi “Bitkilerle Beslenme”  - Köstem Otel  (Seminer)

                

11.04.2014

08.30 : Otları Tanıma ve Toplama Gezileri (Doğa Yürüyüşleri)

10.30 : Yemek Atölyesi – Atölye Yağhane (Yılmaz Öztürk)

15.00 : Yemek Atölyesi –Atölye Yağhane (Erhan Şeker)

16.00 : Dr. Ayşegül Çoruhlu - Alkali beslenme - Köstem Otel  (Seminer)

17.30 : Sergi Açılışları

19.00 : Basın Toplantısı

20.00 : Gala Yemeği –Atölye Yağhane

 

12.04.2014

10.00 : Amatör Üreticilerin Otlu Ürün Stand Açılışları

10.00 : Dr. İsa Özkan - Beslenme ve Gıda İçin Biyolojik Çeşitlilik Proje Tanıtımı – Köstem Otel

11.00 : Zeytinyağı Tadım Eğitimi – Köstem Otel

12.00 : Uygulama Bahçesi Tanıtım Ziyareti

13.00 : Önceki Festivallerde Yarışan Yemeklerin Stand Açılışları

15.00 : Alaçatı Ot Festivali  Korteji

18.00 : Ayhan SİCİMOĞLU Açık Hava Konseri

 

13.04.2014

10.00 : Ot ve Otlu Ürün Standlarının Açılışları

11.00 : Yarışmaların Başlatılması

            "En Güzel Otlu Yemeği Kim Pişirmiş?"

            "En Fazla Ot Çeşidini Kim Toplamış?"

16.00 : Ödül Seremonisi

Gün Boyu Devam Edecek Aktiviteler:

-Kitap Dağıtımı (2013 Yarışan Yemeklerin Kitabı)

-Sponsor Standlarında Çeşitli Etkinlikler

-Çocuk Aktiviteleri (Ot Festivali Temalı)

 OT FESTİVALİ  HİKAYESİ VE BUGÜNÜ

10-13 Nisan 2014 tarihleri arasında beşincisini düzenleyeceğimiz Alaçatı Ot Festivali, tümüyle bir hayalden, bir masaldan ve birbirine kenetlenen ellerin gücünden doğdu:

 “…Bir Efsaneye göre Alaçatı’da 1001 çeşit ot yetişirmiş. Ancak bu otları kimse tek basına asla toplayamazmış. Efsaneler, masallar diyarı olarak bilinen Alaçatımıza yaraşır olsun diye festivalimize “Otların rüzgârlı öyküsü” adını uygun gördük. Yola çıkarken bize Rüzgar Tanrısı Hermes öncülük etti; Rüzgâr tanrıları  önce denizi okşadı  sonra  sokuldu sahile… Hafifçe dokundu toprağa… Toprak  yavaşça irkildi rüzgâr tanrısının  esintisiyle… O esintiyle birden başladı dans etmeye al yanaklı kız. Uzun siyah saçlarını savurdu rüzgâra, toprağa…

Al yanaklı kızın sevgisi, rüzgâr tanrısının ahengiyle toprak  kapladı kendini birbirinden farklı, birbirinden güzel otlarla. İşte o otlardır  yüzyılların öyküsünü günümüze kadar  taşıyan, besleyen, büyüten…”

 Giderek ilgi ve katılım arttı, ilk yılki “biz bize” festivalimiz, TRT’nin canlı yayın yaptığı, ünlü yemek programlarının canlı çekimlerle bizi izleyicilerine tanıttığı, teyzelerimizin yemeklerini Türkiye’nin en ünlü gastronomlarına tattırırken heyecanlandığı, pazar esnafımızın neredeyse bir film artisti  kadar tanındığı ve yemek kitabımızın “best seller” olduğu bir döneme geldik.

Alaçatı’da, onun rüzgârına tutunup gelip yaşamakta olan pek çok insanın emeğiyle, gönüllü çabasıyla, gerçekten onlarca toplantı yaparak, hiç anlamadığımız konularla boğuşarak ulaştığımız noktadan hoşnuduz.

Bir basın açıklamamızda demiştik ki “Alaçatı’ya gelenler al çatılı taş evlerin önünden geçerken dantellerin arasından yayılan o güzel kokuya teslim ederler kendilerini.  O koku Alaçatılı ninelerin torunlarına anlattığı otların öyküsünden yayılır... Alaçatı’nın sardunyalı dar sokaklarında, yine o koku duyulacak…”   Saygılarımızla.

Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği adına;

Ot Festivali Organizasyon Komitesi 

 

BASIN BÜLTENİ

DOĞANIN KIYMETİNİ BİLİP KEYFİNİ SÜRMEK İSTEYENLERİN FESTİVALİ

ALAÇATI OT FESTİVALİ BİRÇOK YENİLİKLE 5 YAŞINDA

Dünyada bir turizm markası haline gelen Alaçatı, rüzgarın dansına katılan otların esintisiyle bu yıl 12-13 Nisan’da, Alaçatı Ot Festivali’nin beşincisini gerçekleştirecek. Doğanın kıymetini bilip, keyfini çıkarmayı bilenlerin festivali bu yıl 5 yaşına basıyor.

Alaçatı Sanat ve  Kültür Derneği’nin çatısı altında, Alaçatı Ot Festivali Organizasyon Komitesi tarafından gönüllülüğe dayalı bir çaba ile gerçekleşen ve artık gelenekselleşen Festival konuklarına, bu yıl birçok yenilikle merhaba diyecek. En önemli değişiklik katılımcı kapsamı konusunda oldu. Bu yıl ot aşı ve ot toplama yarışmasına sadece Alaçatılılar değil, Çeşmeliler de katılabilecek.

 Yerel Yönetimler Yasası’nda yapılan değişiklikle belde belediyeleri kaldırıldı ve bu kapsamda da Alaçatı Belediye’si 30 Mart’ta yapılacak seçimlerden sonra tüzel varlığını kaybedecek; Çeşme Belediye sınırlarına dahil olacak. Böylece dünyada iki ayrı turizm markası olan bu güzide yerler güç ve dayanışma birliğiyle tek vücut olacaklar. Bu birlikteliğin ilk etkinliği de seçimlerden 12 gün sonra yapılacak olan ot festivali olacak.

 Yarışmanın kapsamının genişlemesiyle, bir yandan Çeşme-Alaçatı birliğinin ilk adımı atılırken, bir yandan da yarışma katılımcılarının artması, yörenin zengin yemek ve ot kültürünün daha da çeşitlenmesi, insanların yöresel lezzetleri korumaya ve yaşatmaya teşvik edilmesi, kısacası bir kültürün yaşatılması amaçlanıyor.

 Bu yıl da Alaçatı Belediyesi’nin himayesi ve katkısıyla gerçekleşen Festival'e bir birinden değerli bir çok kuruluş ve firma sponsor oldu.

 

FESTİVALİN FAHRİ KONSOLOSU

 İlk ot festivalinden bu yana jürinin değişmez üyelerinden Ayhan Sicimoğlu, bu yıl jüri üyeliğinin yanında bir başka etkinlikle de Alaçatı’nın renkli atmosferine kendi renkli kişiliğini katacak. Gittiği her yerde ve programlarında Alaçatı’yı ve Ot Festivali’ni dilinden düşürmeyen, adeta Alaçatı Fahri Konsolosu olarak çalışan Sicimoğlu ve orkestrası 12 Nisan Cumartesi günü açık havada halka açık bir konser verecek. Konser ücretsiz olarak izlenebilecek.

 

KAZANAN YEMEKLERİN LEZZETİNE TANIKLIK EDİN

Hazır gıdalar yerine, Alaçatı doğasından ve rüzgarından beslenen otlardan yapılan yemeklerin lezzetine varmak isteyenler, ilk dört festivale katılan yarışmacıların yaptığı ve Festival Komitesi tarafından sağlanan stantlarda ücret karşılığı servise sunulacak "kazanan yemekler"i tadabilirler.

 

YEMEK ATÖLYELERİNE KATILIN

Büyük kentlerin bunaltıcı havasından, trafikten sıkılmadınız mı? “Sıkıldıııık” diye feryat edenlerdenseniz  yemek atölyeleri sizi çağırıyor. Festival den önceki iki gün boyunca (10-11 Nisan)  jüri üyeleri ve ot yemekleriyle ünlü gurmelerin yöneteceği dört farklı atölye gerçekleşecek. Ayrıca 10-11 Nisan’da hem doğadaki otları tanımak, hem de bu otları toplamak için “doğada ot toplama yürüyüşü” gerçekleştirilecek. Bu iki etkinliğe katılmak isteyenlerin Alaçatı Ot Festivali Komitesi ile şimdiden bağlantıya geçmesi gerekiyor.

 

FESTİVALLE BESLENME ALIŞKANLIKLARINIZI DEĞİŞTİRİN

 Alkali beslenme ve fitoterapi (bitkilerle tedavi) konularında herkese açık iki konferans gerçekleşecek. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim emekli üyesi, Profesör Gülden Köksal fitoterapi konusunda 10 Nisan’da; Doktor Ayşegül Çoruhlu ise alkali beslenme konusunda 11 Nisan’da festival kapsamında konferanslar verecekler. Alaçatı’nın doğasının ve baharın mis kokusunu ciğerlerinize çekip, 3-4 günlük büyük kent kaçamağından, kent kaosuna yeni beslenme alışkanlıklarıyla tanışarak dönmek için konferanslar önemli bir fırsat.

 

FESTİVAL DEMEK SANAT DEMEK

 Festival kapsamında “ot temalı” resim, heykel, seramik ve fotoğraf sergileri açılırken, bu alanlarda çeşitli workshop lar da gerçekleştirilecek.

 

UYGULAMA BAHÇESİ SINIRLARI AŞTI

Alaçatı otlarının yetiştirilme denemeleri ve tanıtımı için oluşturulan uygulama bahçesi her geçen gün daha da ilgi çekiyor. Alaçatı Belediyesi tarafından tahsis edilen alanda oluşturulan uygulama bahçesi Menemen Araştırma Enstitüsü tarafından uluslar arası bir projeye dönüştürüldü.

 

KEÇİLERLE KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

 Her geçen yıl daha da uzayan kortej festivalin vazgeçilmezi. At arabalarıyla, sırtında yük taşıyan eşekleriyle, keçileri ve koyunlarıyla, yediden yetmişe tüm Alaçatılılar ve konuklarıyla kortej bir uçtan diğer uca tüm Alaçatı’yı dolaşıyor. Kortej bitmeden binlerce fotoğraf teknoloji sayesinde dünyayı dolaşmaya başlıyor. Süslenmiş arabalar, kortejin eğlencesi klarnet ve davul, pusetlerde çocuklarıyla anneler, ellerinde balonlar ve şekerlerle tüm dünyaya özgürce selam yollarcasına koşuşturan her türlü kaygıdan uzak çocuklar, başlarına papatyadan taçlar takmış genç kızlar, kadınlar, bisikletleriyle arabasız hayatın güzelliğinin farkına varmamızı sağlayan bisikletliler…. Kısacası bin bir rengin Alaçatı’nın özgün taş dokusuna karıştığı bir şenlik…

 

Bu şenliği doyasıya yaşamak, hayattan neşeli birkaç gün çalmak, farklı lezzetler tatmak, doğanın kıymetini bilip keyfini sürmek isteyenleri festivale bekliyoruz; bu davet bizim.

 

 YARIŞMA KATEGORİLERİ VE  JÜRİLER

 

1001 OT

OT AŞI

 

1001 OT JÜRİSİ

Dr. AyferTan

Prof. Dr. Dursun Eşiyok

Dr. Mehmet Tutar

Ahmet Keçeci

Ertan İplikçi

 

OT AŞI JÜRİSİ

Ayhan Sicimoğlu

Erhan Şeker

Gökçen Adar

Osman Hakkı Akbaykal

Feridun Ügümü

Rahmi Yılmaz

Süreyya Üzmez

 

ÖDÜLLERİMİZ

 

EN GÜZEL OTLU YEMEĞİ KİM PİŞİRECEK?

 

BİRİNCİYE  Tam cumhuriyet altını

İKİNCİYE   Yarım cumhuriyet altını

ÜÇÜNCÜYE Çeyrek cumhuriyet altın

 

EN FAZLA OT ÇEŞİDİNİ KİM TOPLAYACAK?

 

BİRİNCİYE  Tam cumhuriyet altını

İKİNCİYE   Yarım cumhuriyet altını

ÜÇÜNCÜYE Çeyrek cumhuriyet altını

Ot toplama yarışmasına çocukların katılımı halinde teşvik edilmeleri amacıyla tablet bilgisayar ile ödüllendirileceklerdir.

 

FESTİVALİN TARİHÇESİ

Alaçatı Ot Festivali ilk kez 2010 yılında düzenlenmeye başladı. Dört kez düzenlenen Festival, her yıl giderek artan sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaya başladı. 2014 yılında, 10-13 Nisan tarihleri arasında yapılacak olan Beşinci Alaçatı Ot Festivali kısa sürede, yarımadada ve Ege Bölgesi’nde, eko turizmin yaygınlaşması konusunda öncü olmuştur.

 

FESTİVALİN AMAÇLARI

Çevrenin ve doğal beslenmenin öneminin her geçen gün daha iyi anlaşılmaya başlandığı günümüzde, Alaçatı’nın, Alaçatılıların yüzyıllardır yaşattığı bir özelliğini, ot ve yemek kültürünü, birikimini ülkemize ve dünyaya tanıtmak.

 

Bu birikimin kaybolmadan ve dejenere olmadan sonraki nesillere devrini sağlamak. Bu yıl yarışmaya katılan yemeklerin tariflerinin yer aldığı dördüncü yemek kitabımız yayınlanacak ve ücretsiz dağıtılacaktır.

 

Kültürel turizmin mevsimlik olma özelliği yoktur.  Dolayısıyla Festival yaz aylarına sıkışmış olan turizmin ilkbahar aylarına taşınarak yerel ekonominin canlanmasına yardımcı olacaktır.

Turistik ürün çeşitlendirilmesinde dünya markası yaratmada en etkili rolü kültürel kaynaklar oynar. Diğer bir ifadeyle, talep yaratma, talep çeşitlendirme, turistik ürün yaratma, ürün çeşitlendirmede kültürel turizm ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Yerel üretici ve atölyelerin desteklenmesi Festivalin amaçlarındandır.

 

Kültürel turizm temel olarak korumaya olanak sağlar ancak iyi yönetilemediği takdirde kültür varlıklarının yıpranmasına, bozulmasına, değer kaybetmesine de yol açabilmektedir. Başka bir anlatımla, kültürel turizmde önemli olan bir diğer nokta da diğer turizm türlerinde olduğu gibi arz-talep arasındaki dengenin

sağlanmasıdır. Kırsal alanlarda yoğun ve denetimsiz ot toplanması sebebiyle doğaya verilebilecek zararlar göz önüne alınarak bu yıl Festival programı çerçevesinde eğitimlere başlanmaktadır.

 

HEDEF KİTLE

İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa başta olmak üzere büyük kentlerden konaklamalı gelen yerli turistler.

Yarımada ve çevre illerden, cumartesi ya da Pazar günlerinde gelen konaklamasız yerli turistler,

Yunanistan, Ege adaları , Balkanlar başta olmak üzere gelen yabancı turistler.

Turizm ajansları aracılığıyla gelen muhtelif yabancı turistler.

Basın bültenleri, haberler, canlı yayınlar, web sayfası, dağıtılan kitap ve broşürler ile ulaşılan yemek, ot ve Alaçatı severler.

 

Çok kesin rakamlarımız olmamakla birlikte biliyoruz ki 2012 ve 2013’de yapılan festivallerin her birinde 5000’den fazla kişi Alaçatı’ya geldi.   5. Alaçatı Ot Festivali’nin bu çerçevede hedef kitlesinin fiili giriş sayısının çok üzerinde olacağı açıktır.